İçeriğe geç

Neden Yii Framework Kullanayım?

Bu blogumda benim Yii Framework kullanma sebeplerim ve neden kullanmalıyım sorusunu 7 maddede yanıtını almaya çalışacağız. Biraz inceleme tadında olacak gibi gözüküyor. Başlayalım!

1. Kolay Kurulum

Web geliştiricileri için zaman nakittir. Tek istedikleri karmaşık kurulum ve yapılandırmadan uzak durmak.

Yii’de kurulum Composer kullanarak işlenir. Sistemde ayrı iki adet application template bulunur. Bunlardan biri advenced application template frontend ve backend adında  iki adet component kullanır ve her birinin içerisinde MVC design pattern’ı bulunur, diğeri  ise basic application template sade bir MVC yapısı oluşturur . Advenced template’inde daha fazla modül bulunur fakat basic template’inede aynı modüller kurulabilmektedir.

 

2. Modern Teknolojileri Kullanır

Yii salt bir OOP Framework’tür ve PHP’nin gelişmiş bazı özelliklerini kullanır.

Tüm sınıflar kendi PSR- 4 uyumlu autoloader’dan yararlanır ve namespace kullanır. Yii’ye HTML helpers’ı eklemek bu kadar basit:
[cc lang=”php”]use yii\helpers\Html;[/cc]

 

3. Son Derece Genişletilebilir

Yii askıda duran takım elbise gibi çok şık görünür ve aynı zamanda ihtiyaca göre uyarlamak çok kolaydır. Framework’ün hemen hemen her bileşeni genişletilebilir. Basit bir unique body ID örneği:

[cc lang=”php”]
namespace app\components;

class View extends yii\web\View {

public $bodyId;

public function getBodyIdAttribute() {
return ($this->bodyId != ”) ? ‘id=”‘ . $this->bodyId . ‘”‘ : ”;
}

}
[/cc]

Sonra (app\views\layouts\main.php) body etiketi içersine şunlar eklenir:

[cc lang=”php”]
BodyIdAttribute?>>
[/cc]

Ve final. Main config yapılandırması yapılır:

[cc lang=”php”]
return [
// …
‘components’ => [
// …
‘view’ => [
‘class’ => ‘app\components\View’
]
]
];
[/cc]

4. Testi Özendirir

Yii sıkıca Codeception ile entegre edilmiştir. Codeception uygulama birimi, işlevsel ve kabul testleri oluşturma sürecini kolaylaştırmak için yardımcı olan bir büyük PHP Framework. Tüm uygulamalar için otomatik test yazmak, güzel değil mi?

5. Güvenliği Basitleştirir

Güvenlik bir web uygulamasının önemli bir parçasıdır ve neyse ki Yii’de kafan rahat olur. Güvenliğe yardımcı olmak için bazı güzel özelliklere sahip.

Yii daha güvenli bir uygulama oluşturmak için çeşitli yöntemler ortaya çıkaran Security application component ile birlikte gelir. Daha faydalı yöntemlerden bazıları şunlardır:

generatePasswordHash: Parola ve rastgele güvenli bir hash üretir. Bu yöntem sizin için rastgele hash yapar ve sonra PHP crypt fonksiyonu kullanılarak sağlanan dize bir karma oluşturur.
validatePassword: Bu generatePasswordHash ile eş fonksiyondur ve kullanıcı şifresi saklı hash olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar.
generateRandomKey: Herhangi bir uzunlukta rasgele bir dize oluşturmak için olanak sağlar.

6. Kısa Geliştirme Süresi

Projelerin çoğu zaman harcamak isteyen ve tekrarlayan görevleri belirli bir miktar içerir. Yii bu görevler üzerinde daha az zaman harcamak ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak, uygulama özelleştirmek için daha fazla yardımcı birkaç aracı sağlar.

Bu araçların en güçlü isimlerinden biri, “Gii” denir. Gii hızlı bir şekilde kod şablonları oluşturmak için olanak sağlayan bir web-tabanlı kod iskele aracıdır:

  • Models
  • Controllers
  • Forms
  • Modules
  • Extensions
  • CRUD controller actions and views

Arayüze bir göz atalım:
gii

Ayrıca tablolarınızı yönetmek için migration özelliği mevcut.

7. Daha İyi Performans İçin Kolay Ayarlar

Yavaş bir web sitesi mutsuz kullanıcılar oluşturur, bu yüzden Yii çeşitli araçları sağlayarak uygulamanızn daha hızlı olmasına yardımcı olur.

Tüm Yii önbellek bileşenleri ortak bir API kullanarak önbellekleme sistemini istediğiniz herhangi birisini seçebileceğiniz. Aynı anda birden çok önbellek bileşenleri kayıt bile yapabilirsiniz. Yii şu anda veritabanı ve dosya sistemi önbelleği yanı sıra, APC, Memcache, Redis, WinCache, XCache ve Zoni Veri Önbelleği destekler.

Tarih:Php

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir