İçeriğe geç

VestaCP Yandex Disk Webdav Üzerinden Otomatik Yedek

VestaCP‘nin otomatik yedek sistemi mevcut ama yine sunucu üzerinde yedek almakta. Yandex Disk‘te gayet yeterli bir alan sağlıyor, peki neden alınan yedekleri Yandex Disk‘e atmayalım?

Linux üzerinde Yandex Disk’in uygulamasını kurup senkronize edebilmek mümkün. Fakat senkronize ettiğimiz zamanda şöyle bir sıkıntı çıkıyor ki sunucudan yedek dosyasını sildiğimiz zaman Yandex Disk’te de silinmiş oluyor. Tabi tamamen silinmiyor çöp kutusuna gidiyor fakat çöp kutusundan çıkardığımız zaman bu sefer sunucuya geri atıyor. 🙂 Çöp kutusunda ise ancak 30 gün kalabiliyor. 30 günlük yedek için düşünülebilir fakat ben, ben silmedikçe silinmesin istiyorum.

Peki ne yapabiliriz diye düşünürken Yandex Disk’in webdav özelliği aklıma geldi. Neden webdav üzerinden attırmayayım diye düşündüm ve yaptım. Şöyle;

İlk önce VestaCP‘nin backup ayarlarını 1 olarak ayarlayıp, backup klasörünü root izninden çıkarım kullandığım ana hesap izni verdim. (Bu cronjob çalıştırabilmek içindi.) İçerisine backup.php isminde bir dosya oluşturdum ve içerisine şu kodları yazım:

<?php
$folderDir = '/home/backup/';

$file = glob("$folderDir*.tar");
$file = $file[0];
$file = str_replace($folderDir, '', $file);

system("curl --user email:şifre -T $folderDir$file https://webdav.yandex.ru/$file");

email:şifre kısmını kendinize göre düzenlemeyi unutmayın. Ve daha sonra cronjobu ayarlıyoruz.

php -q /home/backup/backup.php

Zamanlamasını ne sıklıkla yedek alacağınıza göre ayarlayabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Tarih:LinuxServer

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir