İçeriğe geç

Pasaport nasıl alınır?

Pasaport nasıl alınır? Pasaport almak için gerekli belgeler nelerdir? Pasaport kaç günde elime ulaşır? Tüm bu soruları bu blogumda cevapladım.
pasaport_nedir

Pasaport Nedir?

Yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili makamlarca verilen ve yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belge. Bazı ülkelerde ise pasaport gerekli değildir. Kimlikle girebilirsiniz. (Kıbrıs, Gürcistan gibi…)
pasaport_çeşitleri

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaportlar genel olarak 4’e ayrılıyor.

Yeşil(Hususi) Pasaport

Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Peki, kimlere verilir? Kabaca “Yeşil pasaport devlet memurlarına verilir” diye bilinir ama bu fazla geniş bir açıklamadır. Aslında kamu görevlilerinin sadece %4’lük bir bölümü yeşil pasaporta adaydır.

Dünyadaki 195/6 ülkenin (bazı ülkeler bazı ülkeleri tanımıyor) sizce kaçına yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz ya da kapıda veya online vize ile kolayca gitme avantajı vardır? Kopya çekmeden bi tahmin etmeye çalışın bakalım…Bir tahmin yürüttüyseniz, artık söylüyoruz: 160 ülkeye!! Bu inanılmaz bir rakam. Bu kadar güçlü pasaport dünyada çok az ülkede var. Kıyaslayacak olursak, bordo pasaportun 102 ülkeye, Amerikan pasaportunun 174, Rus pasaportunun 105, İsrail pasaportunun 147, Çin pasaportunun ise 52 ülkede dolaşım kolaylığı var.

YEŞİL PASAPORTU KİMLER ALABİLİR? (HUSUSİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR)

 1. 1., 2. ve 3. derece kadrolarda bulunan veya sözleşmeli devlet memurlarına,
 2. TBMM eski üyelerine,
 3. Eski bakanlar,
 4. 1.,2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan diğer kamu görevlilerine,
 5. Kadro derecesi 1.,2. veya 3. derece iken emekliğe ayrılan veya görevden çekilen memur ve diğer kamu çalışanlarına,
 6. Görevleri süresince olmak kaydıyla büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarına,
 7. 1. derece kadro ile emekli olan belediye başkanlarına,
 8. Devlet sporcusu ünvanını taşıyan atletlere,
 9. Eskiden devlet bankaları olup, sonradan özelleştirilen Halk Bank, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından şu kişilere;
 10. Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp, emekli kesenekleri 1.,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurlarına

Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

 1. Eşiniz,
 2. 18 yaş altı çocuklarınız,
 3. 25 yaşın altındaki, ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan veya öğrenci olan (öğrenci olduklarını belgelemek suretiyle) çocuklarınız veya,
 4. Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarını eğer sizinle  ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmekte.

bordo-pasaport

Bordo(Umuma Mahsus) Pasaport

Devlete hizmet eden farklı seviyelerdeki kişilerine makamlarına göre yeşil, gri ya da siyah pasaport veriliyor. Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur. Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaporta başvurmalısınız.

Siyah(Diplomatik) Pasaport

Siyah pasaportlar, TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üst seviyesinde görev yapan kişilere, sadece görevde bulundukları süre boyunca verilen pasaporttur.

Gri(Hizmet) Pasaport

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Örneğin; normalde bodro pasaport sahibi birisi belediye ya da özel idare tarafından görev için yurt dışına giderse ona gri pasaport verilir.

Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı
 2. 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm)
 3. Varsa Mevcut Pasaport
 4. Öğrenci iseniz öğrenci belgesi (Pasaport Harcını ödememek için gerekli)
 5. Yeşil pasaport için memurun çalıştığına dair  pasaport talep formu

e_pasaport

Pasaport Nasıl Alınır?

Belgeleri tamamladıktan sonra online randevu ile veya il emniyet müdürlüğüne giderek sıra alabilirsiniz. Pasaport için il emniyet müdürlüğünde yapmanız gereken; Harç ve Defter bedeli ödemek(Öğrenciler için defter bedeli ödemek yeterli, harç yok), parmak izi vermek ve bu kadar.

2017 Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 120,1  TL 94  TL 214,1   TL
1 YIL 175,5  TL 94  TL 269,5   TL
2 YIL 286,4  TL 94  TL 380,4   TL
3 YIL 406,7  TL 94  TL 500,7   TL
4 – 10 YIL 573,1  TL 94  TL 667,1   TL

Pasaport kaç günde elime ulaşır?

3 ile 7 gün içerisinde PTT Kargo tarafından elinize ulaşır. Takip kodunuz mesaj yolu ile tarafınıza ulaştırılır ve buradan takip edebilirsiniz.

Umarım yararlı olmuştur. Keyifli geziler 🙂

Tarih:Gezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir